streda 22. júla 2009

Detská hádanka

Narazil som na peknú úlohu. Ak ju nepoznáte, možno vás poteší.


V jednej zvláštnej krajine všetci rodičia túžia mať synov. Rodičia sa tu preto správajú podľa jednoduchej stratégie: Ak sa im ako prvý narodí syn, sú spokojní a už nemajú ďalšie deti. Ak sa im narodí dcéra, pokúsia sa mať ďalšie dieťa. Skúšajú ďalej, až kým sa nenarodí syn. Akonáhle sa rodičom narodí syn, viac detí už nemajú. Chlapci aj dievčatá sa rodia s rovnakou pravdepodobnosťou 50%.

Aké je percentuálne rozloženie chlapcov a dievčat v tejto krajine?

nedeľa 5. júla 2009

Slitherlinks

Na svadobke sme s Miriam boli dosť unavení, takže sme nejaký čas strávili aj pri notebooku. Mali sme so sebou hru Slitherlinks, ktorú na motívy japonskej logickej hry naprogramoval môj brat. Determinizmom riešenia a číselnými úvahami sa táto hra podobá na Sudoku, ale výsledkom nie je iba zaplnená štvorčeková sieť, ale uzavretá lomená čiara a navyše stačí vedieť počítať do 4 a nie až do 9 - mne takéto malé detaily stačili na to, aby sa mi Slitherlinks zapáčili viac než Sudoku :-) Ak máte chuť hru vyskúšať, stiahnete si ju tu.

Ešte tesnejšie parkovanie

Keď sme večer po svadbe prišli s Miriam Halamičkovou do nášho nového spoločného domova, bolo na ulici už len málo miesta na parkovanie. Tak som to natlačil sem:


S týmto naším krásnym 20 ročným Favoritom, ktorý nám minulý rok daroval jeden dobrý človek, sme sa potom vybrali aj na svadobnú cestu. V našom aute zapácha v kabíne benzín a pomaly mu uniká brzdová kvapalina, ale motor s objemom necelých 1,3 litra má stále veľmi slušný výkon. Z nuly na 100 km/h zrýchli za 9,2 sekundy (dolu kopcom), a dosahuje nádhernú maximálnu rýchlosť - no, veď sa pozrite sami:


Priznávam, že to bolo mierne dolu kopcom a po vetre, ale aj tak - nie je to úžasné? Keď ručička rýchlomera minula posledný dielik ciferníka, pominul sa už aj strach z možného nešťastia a ostal už len údiv a pocit veľkého povznesenia.