piatok 30. mája 2014

Back of a napkin...

Obdivujem ľudí, ktorí dokážu z hlavy alebo na okraji servítky spočítať veľmi dobré odhady komplexných problémov bez detailných vstupných dát. Umeniu guesstimations alebo Back of a napkin calculations som sa ja zatiaľ najviac priučil z tejto knižky a zo stránky fermiquestions.com. Fascinovaní týmto fenoménom sme s Miriam založili na túto tému aj jednu kešku v Bratislave.

Dnes ráno mi jeden môj študent priniesol nepovinnú domácu úlohu napísanú na papierovej vreckovke. Riešenie úlohy mu napadlo na tréningu, kde nemal po ruke papier. Nebola to síce odhadovka a kľudne si chalan k tomu mohol sadnúť doma nad papierom, ale to, že to odovzdal napísané na "back of a napkin" ma aj tak hrozne potešilo a pobavilo.

Ako cvičenie si môžte sami vyskúšať dokázať ľahkú nerovnosť - súčet dĺžok ťažníc v trojuholníku je vždy väčší ako polovica jeho obvodu.

streda 21. mája 2014

Poklady BSK

Bratislavský samosprávny kraj spustil pred 2 týždňami druhý ročník príťažlivej akcie, ktorá má podnietiť ľudí k tomu, aby sa vydali za krásami nášho kraja. Poukrýval po krajine 300 PET predliskov s poukážkami na ceny. Súradnice miest, kde treba hľadať sú na objavujpoklady.sk.

Súradnice sa zverejňujú postupne, vždy v sobotu. Ak chcete byť úspešní, odporúčam vám najbližšiu sobotu ráno pozrieť nové súradnice a vybrať sa na niektorú z odľahlejších pozícií, na miesto, kde sa nedá dostať až k súradniciam autom a spraviť si výlet. Máte tak zaručené, že ak by ste aj náhodou fľaštičku s cenou nenašli, odmenou vám bude prechádzka na zaujímavé miesto.

Zlomené dieťa?

Keby som nevedel, že moja mladšia dcéra rada spáva v takejto pravouhlej polohe, a keby som nebol na tento pohľad zvyknutý, možno by som sa aj preľakol, či sa "nezlomila". Veď sami posúďte: