streda 22. decembra 2010

Sto čísel v obálke

Mali sme dnes v škole takú súťaž na štýl Jeopardy. Pri jednej z otázok z matiky nebolo dosť času precítiť správnu odpoveď, preto ju pre prípadných záujemcov uvádzam tu:

V obálke je sto lístočkov. Na každom lístočku je jedno prirodzené číslo od 1 do 100, každé práve raz. Koľko lístočkov musíme prinajmenšom z obálky naslepo vytiahnuť, aby sme mali úplnú istotu, že sme medzi nimi vytiahli aj dve také čísla, ktorých rozdiel je deliteľný 7?

K správnej odpovedi sa dá dopracovať napríklad takto: Predstavme si, že slepá náhoda nie je vôbec slepá, ale že je naopak, veľmi manipulatívna a zákerná. Vašu ruku šikovne navádza tak, aby čo najviac oddialila moment, v ktorom si vytiahnete číslo, ktoré s niektorým už vytiahnutým tvorí rozdiel deliteľný 7. Ako by to prebiehalo? Predstavme si, že ako prvé si vytiahnete číslo, ktoré po delení 7 dáva zvyšok 1. Z rozumných dôvodov ho pomenujme 7a+1. Teraz náhoda nesmie dovoliť, aby druhé číslo bolo napr. 7b+1, pretože (7b+1) - (7a+1) = 7(b-a). V skutočnosti je to naozaj tak, že ak má byť rozdiel dvoch čísel deliteľný 7, musia tieto dve čísla samé o sebe dávať rovnaký zvyšok po delení 7. Nech je teda druhé číslo rovné napr. 7b+2. Tretie 7c+3. Ďalšie by mohli byť 7d+4, 7e+5, 7f+6, 7g. Z týchto siedmich sa naozaj nedá vybrať dvojica, ktorej rozdiel by bol deliteľný 7, vždy ostane nejaký zvyšok. Ak však teraz vytiahneme ôsme číslo, zákerná náhoda už nemá šancu - číslo s ľubovoľným zvyškom po delení 7 totiž môžeme dať do páru s príslušným číslom s rovnakým zvyškom z už vybraných siedmich - zvyšky sa odrátajú a je to.

Samozrejme, skutočná náhoda nie je zákerná, ale ľahostajná a preto - keby sme pokus robili naživo, zrejme by sa nám vo väčšine opakovaní pokusu podarilo vytiahnuť dvojicu skôr, než v ôsmom ťahu. Po ôsmom ťahaní však budeme mať dvojicu čísel s rozdielom deliteľným 7 zaručene vždy, v každom prípade.

4 komentáre:

Anonymný povedal(a)...

Zdravím, dobrý blog :) A videl som, že doň ho pravidelne prispievate tak sa chcem opýtať....

Práve tiež riešim tento príklad a chcel som sa opýtať, či je nejaký iný spôsob, ako sa dá dopracovať k výsledku 8. Keď som si úlohu prečítal, priznám sa, že som nemal potuchy ako ju vyriesiť (možno je to tým, že množiny (v tom učive mam daný príklad, i keď podľa mňa súvisí veľmi málo s množinami) sme brali veľmi dávno). A aj keď som sa zamyslel tak na toto by som zjavne neprišiel.Preto sa pýtam či je ešte nejaký iný spôsob, pre ľudí, ktorým to pri množinách, kombinatorike a pravdepodobnosti menej myslí...


Ďakujem

rasťo povedal(a)...

Ahoj, skusim to napisat jednoduchsie - predstav si, ze tie cisla po jednom vytahujes z obalky. Kolko cisel najviac vytiahnes, kym narazis na dvojicu, ktorej rozdiel je delitelny 7?

No, predstavme si, ze ako prve vytiahnes cislo 7. OK, tahame druhe. Ak nahodou vytiahnes 14 alebo 21 alebo 28, 35, 42, 49, 56, 63, 70, 77, 84, 91, 98, tak si skoncil. Pretoze toto su vsetko nasobky sedmicky, a ich rozdiel bude delitelny sedem. Napriklad, ak by si vybral ako druhe cislo 91, tak 91-7=84 a 84:7=12.

Takze predpokladajme, ze ako druhe vytiahnes nieco ine. Napriklad cislo 8.

V tretom kroku teda mozes vytiahnut cokolvek z cisel 14, 21, 35... ale uz aj 15, 22, 29, 36, 43, 50, 57, 64, 71, 78, 85, 92, 99. Lebo ktorekolvek z tejto druhej mnoziny ti da s osmickou rozdiel delitelny sedem.

Takze ak ma hra pokracovat, musel by si vytiahnut nieco ine, napriklad 9.

OK... vedel by si si uz teraz domysliet, ako to bude pokracovat? V rovnakej skupinke ako 9 su cisla 16, 23, 30,...atd.

Dalsie skupinky cisel budu este
10, 17, 24,...
11, 18, 25,...
12, 19, 26,...
13, 20, 27,...

A to je vsetko - sedem roznych skupiniek cisel. Ak v kazdom tahu vytiahnes cislo z inej skupinky, tak v siedmich tahoch budes tahat tak, ze ziaden rozdiel medzi vytiahnutymi cislami nebude delitelny sedem. V osmom tahu uz ale niet na vyber - cokolvek vytiahnes, padne do jednej z tychto siedmych skupin...

Anonymný povedal(a)...

Ďakujem veľmi!

Teraz si to už viem zvizualizovať, predstaviť lepšie. A už chápem aj tomu prvému návodu na riešenie. Ďakujem veľmi pekne :)

A máte naozaj dobrý poznámkový blok :D

rasťo povedal(a)...

Tak to sa tesim, dikes.