streda 16. januára 2013

7 dôvodov pre Geocaching

Je večer, 10 hodín, zapínam svetlo na bicykli a vyrážam odloviť niekoľko krabičiek na kraji Petržalky. Cestou stretávam motorizovanú hliadku mestskej polície. Mám rád surrealistické čaro rozhovorov s „príslušníkmi“ a tak ich zastavujem a pýtam sa policajta: „Dobrý večer, prepáčte, viete, čo je to Geocaching?“

„No skúste,“  odvetí policajt a pýtavo zaintonuje koniec slova nahor.

„Podľa zemepisných súradníc hľadáte rôzne ukryté malé poklady, keď nájdete, zapíšete sa...,“ nestíham dokončiť.

„Áno, áno, viem, čo to je.“

Potom som sa ho ešte opýtal, či by mu vadilo, keby ma kvôli takejto zábavke videl liezť na lampu pouličného osvetlenia. Bol to príjemný policajt, prejavil starosť o moje zdravie a sľúbil mi, že ak by som podobným činom nevyvolal pobúrenie viacerých ľudí, tak mi pokutu neudelí.

1. Geocaching vás vytiahne von a na nové miesta

Najväčším prínosom Geocachingu v našej rodine je to, že nás pravidelne vyťahuje von. Radi chodíme na prechádzky a do prírody. Táto záľuba nás priviedla na krásne nové miesta, ktoré by sme inak nespoznali.

 
2. Radosť z hľadania a z krásnej krabičky

Nájsť poklad v spráchnivenom strome niekde v ďalekom lese, objaviť skryté vyklápacie dvierka na starom pni, či nájsť zápisníček šikovne ukrytý pod výstražnou tabuľkou na elektrickom stĺpe... to je proste úžasné. S radosťou sledujeme invencie ostatných kešerov pri skrývaní a maskovaní svojich skrýš.

foto: Jana Machajdíková, 2012
3. Adrenalín

Geocaching legitimizuje moju túžbu liezť na šialené miesta. Hrdzavá mostová konštrukcia ponad Dunajský kanál zabudnutá niekde v lužnom lese, opustené stavenisko na bratislavskom Starom moste, lávka pre natieračov na moste, komíny, kanály, strechy opustených industriálnych objektov, bilboardy a stromy. To, že na všetkých týchto miestach ležia ukryté zápisníčky dodáva príjemný pocit bezpečia, lebo to znamená, že cesta je schodná.

4. Súťaživosť

Keďže zaregistrovaným používateľom stránka geocaching.com počíta počet nálezov, stáva sa z tejto záľuby tak trochu návyková súťaž s ostatnými hľadačmi, ale najmä so sebou samým. My sme tých krabičiek od leta našli cez 330, môj mladší brat ešte o 200 viac. Je príjemné to sledovať.

5. Zberateľstvo

Bratia Česi vymysleli pekné drevené kolieska, na ktoré si kešeri dávajú vypaľovať svoj nick a avatara alebo obrázok. Trochu znásilniac anglickú gramatiku ich pomenovali Czech Wood Geocoins. Na Slovensku sme tradíciu prevzali a v skrýšach si teda nechávame na výmenu SWGčka. S Miriam sme ich od leta nazbierali asi 40. Pekné, drevené a voňavé. Stali sme sa zberateľmi.

6. Tvorivosť

Ak sa rozhodnete sami založiť skrýšu, vtedy len ochutnáte tú pravú krásu a lásku geocachingu. Vydumať  tematiku kešky, nájsť pekné a bezpečné miesto, vlastnoručne vyrobiť krabičku alebo maskovanie pre jej úkryt. A keď sa to spustí, chodia vám na mejl logy šťastných nálezcov. Sledujete ako sa vaše dielo ujíma v komunite ostatných hľadačov.
Jedna z našich skrýš - v konári stromu. Už neexistuje.

7. Kamaráti

Niekto chodí loviť sám, niekto s rodinou a niekto s partiou. Kešeri sú ľudia, ktorí vedia zapnúť a použiť GPS, chodievajú do prírody a radi sa hrajú. Väčšinou sú to teda fajn bytosti. Ak sa začnete venovať Geocachingu, je len otázka času, kedy sa s niektorými kešermi skamarátite.

Stojím na vrchole 115 metrového komína, hľadám krabičku. Nevidím, neviem ju nájsť, prezerám skryté zákutia a teším sa, že mám čo hľadať. Ešte cítim pulzovanie srdca z lezenia. Dvíha sa vietor a objavujú sa prvé vločky snehu. Som šťastný, že som tu.

2 komentáre:

Jano Horváth povedal(a)...

http://believer.blog.pravda.sk/2012/08/29/spania-dolina-piesky-prechod-stolnou-kesky-a-uraz/

fedoo povedal(a)...

Na Geocachingu mi vadí jediná vec: poslovenčené slovo 'Keš'. Je mi odporné :)

Ako vieš Rasťo, tak tiež hľadáme poklady, aj keď nie sme takí akční ako vy. Ja osobne mám najradšej 'otáznikové' skrýše.